Slovenia’da mutlaka görülmesi gereken Bled ve Bohinj Göllerinin gezisinden sonra Ljubljana’ya dönüşümüzde haritada büyük puntolarla yazılmış Kranj şehrini gördük ve aracımızla Kranj sapağından içeri girdik. Araç kiralama ve benzin fiyatları çoğu Avrupa ülkelerine göre daha uygun olduğu için ulaşımı arabayla yapmanızı tavsiye ederim. Birde otobanlar arabayla ulaşım için çok rahat. Yineleyecem ama navigasyon mutlaka olmalı, büyük kolaylık sağlıyor.

Kranj’a  girişde endüstri şehri gibi gözüken manzaraya rastlıyorsunuz bu sizi yanıltmasın, kaleye yaklaştıkça eski şehirin güzelliği ile karşılaşıyorsunuz. Dar sokaklar ve renkli ortaçağ evleri meydanda ki gösterişli saat kulesi ve kilisesi ilk göze çarpan ihtişamlı yapılar. Bu küçük yerleşim yerini anlatmaktan çok görselle paylaşmak şehrin güzelliklerini daha da ortaya koyacaktır.

Kafeler harika mutlaka kahve molası verip, meşhur tatlısı kremsnitiyi tatmanızı tavsiye ederim. Kafelerde fiyatlarda çok makul. Pastalar 2-3 Euro, kahvelerde 1,5 – 2 Euro aralığında. Ayrıca ara sokakları dolaşırken şirin tasarım mağazalarına rastlıyorsunuz.

Şehrin en ucundaki kilisenin yakınında camdan yapılmış balkondan bakınca  Julyen Alpleri eteğindeki güzel evler yeşil doğa ve nehir manzarası ile gözünüze çarpacak, sakın kaçırmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz